sobota, 15 marca 2014

Berlin - Reichstag




Reichstag - siedziba niemieckiego parlamentu.
Budynek z przeszłością.
Wejście dla turystów jest darmowe.


 Aby zwiedzić Reichstag należy zamówić wcześniej wizytę przez internet.
Podać swoje dane, datę  przybycia, wybrać sugerowaną godzinę odwiedzin i czekać na potwierdzenie.
Gdy się je otrzyma można zwiedzić budynek.
Przy wejściu przechodzi się skrupulatną kontrolę - taką jak na lotniskach.
Jedyną różnicą jest to, że zabronione rzeczy zabierane są do przechowalni i można je później odzyskać.


Wchodząc każdy otrzymuje elektroniczny przewodnik w różnych językach (w tym polski).
W środku kopuły widać lustrzany lej, wokół obwodu - spiralne pochylnie po których wchodzi się na szczyt.
Kopuła Reichstagu należy do najbardziej rozpoznawalnych konstrukcji Berlina. Ważąca 1200 ton szklano-stalowa kopuła stanowi sklepienie dla sali parlamentu.
Ludzie poruszający się po spiralnej rampie mogą obserwować równocześnie otoczenie gmachu, jak i debatujących poniżej członków Bundestagu.
 Dla każdego narodu ważne są jakieś hasła przewodnie. Co byłoby u nas?
Może Bóg, Honor Ojczyzna?
U Niemców takim hasłem jest: Przejrzystość - jakie to praktyczne i mówiące wiele o narodzie.
Zgodnie z tym hasłem przez szyby w środku kopuły obywatele  mogą dosłownie patrzeć na ręce posłom, na których wcześniej oddawali głosy w wyborach.



Świeże, żywe kwiaty przy wejściu do gmachu.

To jest szczyt  lustrzanego leja i otwór na górze kopuły


Przebudowa Reichstagu wymagała zastosowania odpowiednich, ekologicznych rozwiązań energetycznych. System ogrzewania i instalacje elektryczne wykorzystują energię słoneczną (panele solarne o powierzchni 300 m² na dachu budynku), zmechanizowany system wentylacji, techniki elektrociepłownicze przy jednoczesnym użyciu surowców odnawialnych
Specjalne oszklenie i izolacja powstrzymują utratę ciepła. Podłogi wykorzystywane są jako magazyn zimna i ciepła. Panele solarne i własne elektrociepłownie pokrywają zapotrzebowanie na energię Reichstagu i sąsiadujących budynków parlamentarnych w ponad 80%.
Sala obrad niemieckiego sejmu - krzesła granatowe,bez poręczy,  skromne. Każdy z zewnątrz może stać i obserwować obrady.
 Nadto na głębokości 300 m pod ziemią znajduje się rezerwuar słonej wody, która nagrzewana jest w okresie letnim do temperatury 70 °C. Przechowywana w zbiorniku służy do ogrzewania budynku zimą. Oddzielny zbiornik, umieszczony jest na głębokości 60 m. Magazynuje zimną wodę, schładzaną zimą, wykorzystywaną latem do klimatyzacji. Wyżej opisane środki pozwoliły na redukcję rocznej emisji CO2 z ok. 7000 do 400–1000 ton.
To są właśnie te lustra.
Również kopuła przyczynia się do wyższej wydajności energetycznej. Służy do oświetlenia i wentylacji sali obrad plenarnych. Światło słoneczne kierowane jest w dół budynku przy pomocy 360 lejkowato zamontowanych luster.  Aby uniknąć przegrzania sali i wyeliminować oślepiające światło, część luster może zostać automatycznie zakryta. Przez środek lustrzanego leja przechodzi powietrze z wewnątrz budynku, które uchodzi poprzez otwór na szczycie kopuły. Po drodze przepływa przez system wymienników ciepła.

Część podanych tu informacji  przekazywanych jest w czasie zwiedzania.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz